A tanulmány az 1920-as évek első felének és az 1990-es évek első felének magyarországi monetáris politikáját és inflációját hasonlítja össze. A jegybankot a gazdasági és pénzügyi egyensúlyhiány mindkét időszakban inflációs finanszírozási nyomás alá helyezte. Az ennek eredményeként bekövetkező inflációra válaszul végül jelentősen megerősítették a jegybank függetlenségét. A jegybanki függetlenség hasznosnak bizonyult ugyan, de egyik esetben sem volt elegendő a későbbi instabilitás megelőzéséhez. A jegybankra elkerülhetetlenül nyomás helyeződött, hogy rendezze a bankszektorból, a fizetési mérlegből, a költségvetésből és a gazdaság meggyengült ágazataiból kiinduló problémákat. A tanulmány zárásképp ismerteti, hogy milyen tanulságok vonhatók le a magyar jegybank függetlenségét esetlegesen befolyásoló jelenlegi jogszabályok tekintetében.
Discussion(0)
No comments yet. Be the first to comment.